Тим Сектора за ванредне ситуације Србије боравио на Светој гори
Хиландарски монаси уче за ватрогасце
Сремска Митровица – Последице великог пожара који је на Хиландару у марту 2004. године уништио чак половину манастирског комплекса још се отклањају, а у обнови манастира значајна пажња посвећује се и противпожарној заштити.
Тако је братство манастира крајем прошле године од Министарства унутрашњих послова затражило стручну помоћ, па је крајем децембра тим Сектора за ванредне ситуације боравио у Хиландару и обучавао групу од пет монаха за деловање у случају пожара, који и чине малу монашку ватрогасну јединицу. У српском тиму су били ватрогасац спасилац из београдске бригаде Ненад Караџић, координатор групе, припадник новосадске бригаде Жарко Ђокић и начелник Одељења за ванредне ситуације у Сремској Митровици Стеван Пејић.Они су боравили у Хиландару од 22. до 26. децембра и обучавали одабране монахе основама противпожарне заштите.
Према речима Стевана Пејића, братство манастира је одлучило да се озбиљно посвети овом питању, па је набављена опрема која је последња реч технике, а и у обнови манастирских здања примењују се најсавременија техничка и технолошка достигнућа. Посебним противпожарним премазима мажу се металне и дрвене конструкције, стављају се облоге од гипсаних плоча, а у деловима таванских просторија стављају се аеросолне бомбе, које експлодирају у пожару и аутоматски гасе пламен у кругу од десетак квадрата. – Ово што се сада ради на заштити од пожара у манастиру је за наредни миленијум, јер је набављена и најсавременија пумпа за гашење пожара, а у плану је и набавка возила за гашење шумских пожара које ће се водом снабдевати из већ направљеног вештачког језера – каже Пејић.
Он додаје да су монаси били захвални ученици, јер су постављали јасна и конкретна питања тражећи исто такве одговоре.
– Било је јасно да желе да науче што више о руковању, чувању и складиштењу модерне ватрогасне опреме и поступцима у случају пожара – прича члан тима из Сремске Митровице Стеван Пејић.
Током обуке екипа Сектора за ванредне ситуације поштовала је монашку жељу да им се не фотографишу лица, као и манастирска правила о томе шта је дозвољено фотографисати. Стручни тим из Србије је задовољан како је протекла обука и према речима Пејића очекују позив и ове године, јер је потребно редовно обучавање новонастале мале ватрогасне јединице Хиландара.
Извор: дневне новине „Данас”, аутор: Јованка Зурковић