Хиландар – Његова светост васељенски патријарх Вартоломеј I, у оквиру званичне посете Грчкој и Светој Гори, посетио је Свети манастир Хиландар.
Посета је уприличена на петнаесту годишњицу избора Његове светости за васељенског патријарха.
Уз звона са хиландарског камбанског пирга, патријарха, у чијој су пратњи били и високи званичници Хеленске Републике и архијереји, свечано је дочекало братство Светог манастира Хиландара на челу са замеником игумана и првим епитропом јеромонахом Методијем.
Након доксологије у саборној цркви, отац Методије је у поздравној беседи на грчком језику рекао да цело хиландарско братство осећа велику духовну радост и окрепљење због посете и благослова првојерарха Васељенске патријаршије којој канонски и они припадају. Хиландарски монаси се, поручио је о. Методије, моле Пресветој Богородици Тројеручици да са своје три руке закрили древни васељенски и мученички трон на коме га је Господ удостојио да служи већ 15 година и да заштити страдални православни народ у Малој Азији и на Косову и Метохији.
У својој беседи, Његова светост васељенски патријарх Вартоломеј I је посебно нагласио упечатљив пример врлинског живота Светог Саве и Светог Симеона Мироточивог, који су одбацили светску славу ради монашког живота и спасења и тако уградили себе и свој народ у пребогату светоотачку и светогорску баштину православног предања.
Патријарх је на крају додао да ће са своје стране учинити све што је у његовој моћи да помогне обнову Светог манастира Хиландара, како би овај четврти по рангу светогорски манастир, повратио своју лепоту и јединствени градитељски амбијент.
У време посете у Хиландару је боравио и Његово преосвештенство умировљени епископ захумско –херцеговачки г. Атанасије који је у краткој беседи такође поздравио драгог госта.
Поред Хиландара Васељенски патријарх је посетио још и манастире Филотеј, Каракал и Костамонит.
Два дана раније у суботу 21. октобра Његова светост васељенски патријарх Вартоломеј I је одржао уводну беседу на конференцији у Солуну посвећеној Светој Гори и Протату, као највреднијем живом споменику Кареје. Патријарх је нагласио да је Света Гора неисцрпни рудник који непрекидно изнедрава скривено духовно благо и тако плени пажњу целог света. Његова светост је посебно споменуо посету Фиделу Кастру и рекао да је он показао велико занимање за православље и Свету Гору.
Током боравка у Солуну Васељенски патријарх је, између осталог, посетио Министарство за Македонију и Тракију и Центар за заштиту светогорског наслеђа – КеДАК.
У недељу 22. октобра у Кареји, административном седишту Свете Горе патријарха је дочекао Прот са игуманима и представницима свих 20 светогорских манастира. Истог дана патријарх је осветио темеље за нови конак манастира Есфигмена у Кареји.
Овом приликом затражио је од монаха манастира Есфигмена да поштују канонски поредакправославља. „Нико не може да живи без епископа, ово правило важи за све у православљу без изузетка. Свако ко другачије мисли, налази се ван Цркве, посебно они који су дали страшни монашки завет на смирење и послушност. Бунтовни монаси, којих је седамнаест, рекао је патријарх, у заблуди су због своје прекомерне ревности у верским питањима. „Црква вас очекује и загрљај љубави Свете Горе Атонске“.
Овај манастир још од средине шездесетих година износи оптужбе против Цариградске патријаршије, под чијом је јурисдикцијом, које се тичу њених односа са другим хришћанским црквама, као и на питање календара. Патријаршија је 2003. године наложила непослушном монаштву да напусти ову светињу.
Уочи ове посете, суд у Солуну осудио је више монаха на условну затворску казну, због задржавања у манастиру.
На крају боравка на Светој Гори., Патријарх је уторак 24. октобра посетио и светогорску богословију – Атонијаду.