После краће болести данас се у Господу упокојио Душан Дуле Миловановић, историчар уметности, теоретичар, критичар, публициста и један од најбољих познаваоца Хиландара и светогорске културе.
Душан Миловановић ће бити сахрањен у понедељак 13.06. у 14 часова на Новом гробљу у Београду, у Алеји заслужних грађана. Опело почиње у 13.30 часова. |
Рођен 31. маја 1947. године у Милошевцу, општина Велика Плана. Основну школу и гимназију завршио у Смедеревској Паланци и дипломирао 1975. године на Филозофском факултету у Београду, на катедри за историју уметности.
Радио je на Студију Б, а од новембра 1976. године био је стално запослен као музејски саветник у Музеју примењене уметности у Београду, до пензионисања, маја 2014. године. За Хиландарски одбор САНУ, између 1977. и 1998. године, водио Екипу истраживача ризничког материјала у Хиландару и на Светој гори, да би се од прикупљене грађе публиковано преко 40 радова. Редитељ је и косценариста популарног серијала „Хиландарске приче“ у продукцији РТС-а, снимљеног 2005. године, који је у великој мери допринео да се гледаоцима приближи Хиландар и његова непроценљива ризниоца духовног и културног блага. Аутор је монументалне изложбе (2008/09.) под називом „Хиландарске ризнице“ у Музеју примењене уметности, са двотомним каталогом.
Одржао је преко две стотине предавања о Хиландару, историји, примењеним уметностима у референтним институцијама у земљи и иностранству. Сарадник је већег броја српских научних, стручних и патриотских институција у Србији, Српским земљама, у Расејању и иностранству. Рецензент многих стручних, научних и литарарних радова.
Озбиљно ангажовање везано је за Косово и Метохију, у виду одржавања великог броја предавања, изложби, присуству скуповима и боравку по разним пословима у Митровици, Пећи, Истоку, Призрену, у Дечанима, Грачаници, Пећкој Патријаршији, Девичу, Гориочу, Будисавцима… Лета 2009. године учествовао у организацији и раду уметничког Саборовања Хвостански храстови (са Зораном Ђорђевићем и Рајком Каришићем) у метохијском Гораждевцу.Иницијатор установљења годишњих награда „Павле Васић“ (за дело из домена историје примењене уметности) и „Лазар Трифуновић“ (за дело посвећено историји савремене ликовне уметности).
Недавно је снимио и серијал “Приче са Атоса” са скоро 40 емисија о светогорским светињама.
Иза себе је оставио супругу Неву, два сина и четворо унучади.
У Хиландару је увек са радошћу дочекиван, зрачећи својим оптимизмом и љубављу према Светој лаври Немањића, коју је често називао „најузорнија српска кућа“. Његови текстови, радови и нарација о Хиландару и Светој Гори, уткани су у савремено предање Хиландара, остајући његов неизбрисив део.
Нека му Господ подари Царство Небеско и живот вечни!