У четвртак, 7. новембра 2024. године, у Владичанском двору Његовог Високопреосвештенства Митрополита бањалучког Г. Јефрема, одржана је прва седница Комисије за манастир Хиландар Владе Републике Српске.
Седници су присуствовали: Високопреосвећени Митрополит бањалучки Г. Јефрем као домаћин, председник Комисије Марко Ромић (Кабинет председника Републике Српске) и чланови Комисије – Његово Преосвештенство Епископ марчански Г. Сава (Епархија бањалучка), протођакон Радојица Жагран (Епархија бањалучка), доц. др Жељко Будимир (Министарство за научно-технолошки развој и високо образовање), проф. др Срђан Душанић (Филозофски факултет Универзитета у Бањој Луци), др Славољуб Лукић (Републички педагошки завод), др Дарио Дринић (Републички секретаријат за вере) и Александар Стјепановић (Задужбина Светог манастира Хиландара). Др Данило Ковач (ЈУ Гимназија Бања Лука) је био оправдано одсутан. Седници је присуствовао и Миливој Ранђић (директор Задужбине Светог манастира Хиландара).
У марту ове године, Народна скупштина Републике Српске усвојила је „Закон о очувању културног и историјског наслеђа Светог манастира Хиландара“. У Бањалуци је основана Комисија за Хиландар, чиме је Република Српска и званично постала ктитор српске светиње на Светој Гори. Комисија за манастир Хиландар Владе Републике Српске биће спона између Српске и Манастира у реализацији подухвата потребних за његову обнову. Формирањем конститутивног тела, по речима председника Комисије Марка Ромића, омогућена је лакша сарадња у погледу спровођења свих манастирских пројеката.
Ромић је у разговору са новинарима рекао да је на првој седници разговарано о плану рада и текућим потребама, на основу којих ће Комисија, у комуникацији са Задужбином Хиландара из Београда, видети које су то потребе.
„На овај начин цела Република Српска и њени грађани уграђују се у свете темеље Манастира и на одређен начин, Српска постаје ктитор Хиландара и свих подухвата који су у току“, изјавио је Ромић.
Према његовим речима, главни задатак Комисије је да прати обнову Манастира, односно реализацију подухвата за које ће Српска издвајати средства из свог буџета.
Ромић је овом приликом нагласио да је Милорад Додик један од најзаслужнијих за формирање Комисије, као и да је цела Република Српска имала велику жељу да се угради у Свету Гору и кроз обнову Пирга краља Милутина.
У наставку се дотакао и идеје о снимању документарног филма у којем ће бити представљена хуманитарна мисија Хиландара, коју је Манастир спровео 1997. године у Српској, када је дата материјална и духовна подршка кроз помоћ новорођенчадима, међу којима је био и он.
Медијима се обратио и Миливој Ранђић, директор Задужбине Светог манастира Хиландара, истичући важност новоформиране установе у погледу одржавања односа Манастира са Србијом, Српском и српским народом:
„Манастир Хиландар је извориште нашег духовног и културног идентитета у времену када је тај идентитет веома важан у глобалној цивилизацији у којој сви живимо, да бисмо сачували оно што је наше особено и да то поделимо. Веома је важно управо са тим изворима имати спрегу“, рекао је Ранђић.
„Наш задатак је да будемо техничка и оперативна подршка том великом и светом месту као што је Хиландар. Он се обнавља и идуће године ћемо коначно ставити тачку на обнову изгорелог дела, али пред нама су послови као што је нова манастирска ризница, њен депо, те обнова Пирга који је Свети краљ Милутин сазидао“, закључио је Ранђић.