Хиландар – У Светој царској српској лаври Хиландару, свечано и у духовној радости уз присуство великог броја гостију, прослављена је манастирска слава – празник Ваведења Пресвете Богородице.
Дане торжества и гостољубља у Хиландару посебно је увеличао својим доласком изасланик Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, Његово Преосвештенство Епископ тимочки Г. Иларион. У његовој пратњи били су и архимандрит Козма (Радовић), игуман манастира Буково, протосинђел Захарија (Митић) и јерођакон Илија (Јовановић), сабраћа буковског манастира.
Као и сваке године игуман Светог манастира Ватопеда, Високопреподбни архимандрит Јефрем преузео је на један дан игуманско достојанство у Хиландару. По древном обичају који је установљен још од времена Светог Саве због веома блиских веза између два манастира, игумани Ватопеда и Хиландара, на дане манастирских слава (у Ватопеду су то Благовести) мењају своја места и столују у братској обитељи.
Свечаној прослави су такође присуствовали гувернер Свете Горе Аристос Касмироглу и конзул Републике Србије у Солуну Синиша Павић. У данима уочи славе и на сам дан празника, у Хиландару се окупило око 250 гостију, светогорских монаха, свештенства и поклоника из Србије и других земаља.
Епископа Илариона који је у манастир дошао 2. децембра, дочекао је Високопреподобни игуман Методије са братством и верницима пристиглим из свих крајева света да би присуствовали хиландарској слави. У храму је одслужена Доксологија, након које је игуман Методије пожелео владики Илариону срдачну добродошлицу. Захваљујући свеблагом Господу и Пресветој Богомајци на овом изузетном дану, владика Иларион је пренео поздраве Његове Светости Патријарха Иринеја хиландарском братству поводом предстојеће славе празника Ваведења Пресвете Богородице. Владика се затим поклонио светим моштима и обишао манастирску ризницу, те је притом разговарао о обнови манастира, као и напретку манастирске економије која је позната по све значајнијој производњи вина и маслиновог уља.
Сутрадан, 3. децембра, у Богородичиној цркви светом Литургијом началствовао је архимандрит Козма, игуман манастира Буково уз саслужење других отаца. У поподневним сатима, након дочека архим. Јефрема, игумана братског манастира Ватопеда, служено је свеноћно бденије. Благољепију празничне службе допринели су и светогорски појци – за десном певницом старац Антипа из келије Свете Ане и старац Дамаскин из Новог Скита, док су за левом певницом појали монаси из хиландарске келије Светог Николе – Буразери.
На дан славе 4. децембра, свету архијерејску Литургију служио је Преосвећени владика Иларион уз саслужење игумана ватопедског Јефрема, који је ове године 25. пут био хиландарски игуман на храмовној слави. Уз хиландарског игумана Методија саслуживали су и игуман буковски Козма и бројни свештенослужитељи, узневши молитве у Саборном Богородичином храму, којег је на темељима Светог Саве и Преподобног Симеона Мироточивог, подигао Свети Краљ Милутин и дозидао Свети кнез Лазар. После богослужења, у манастирској трпезарији која потиче из времена Светог краља Милутина, припремљена је славска трпеза. Владика Иларион и игуман Методије разменили су пригодне поклоне поводом манастирске славе, а Епископ Иларион је још једном свима пренео честитке и благослов српског Патријарха, уз благодарност Игуману и братији за гостопримство.
Истог дана, у поподневним часовима служен је парастос свим ктиторима манастира, који нису уврштени у диптих светих, а међу њима се први помиње византијски цар Алексије 3. Ангел који је предао Хиландар Светом Сави и Светом Симеону.
У суботу, 5. децембра, другог дана након Ваведења, по светогорском обичају, прослављају се свети Ктитори манастира светом архијерејском Литургијом коју увек служи гост епископ. Одслужен је и помен свим ктиторима манастира Хиландара. Истог дана хиландарско братство се опростило од владике Илариона у чије име му је игуман Методије пожелео срећан пут и сваки благослов верном народу и свештенству Епархије тимочке, уз позив да опет посети Хиландар када му се за то укаже прилика.
Коришћен материјал Епархије тимочке СПЦ
Фото: монах Милутин Хиландарац