У четвртак 14. септембра у Свечаној сали Саборног храма у Крагујевцу, у оквиру Великогоспојинских свечаности, с благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског Г. Јована, одржана је промоција монографије „Свети краљ Милутин, владар на раскршћима светова“.
Овај зборник монографског типа издање је Задужбине Светог манастира Хиландара.
Након уводног излагања јереја Драгише Богичевића, о књизи су говорили господин Миливој Ранђић, директор Задужбине Хиландара у Београду, и један од уредника ове монографије др Срђан Пириватрић, византолог. Разговор је водила Гордана Гаврић.
Ова монографија открива човека и владара Светог краља Милутина који се на раскршћу светова – Истока и Запада, храбро суочио са бројним изазовима и променио зацртане парадигме великих сила. Шеснaест угледних стручњака и истраживача српског средњег века одазвало се на позив Задужбине Хиландара, да на сликовит и свеобухватан начин представе личност краља Стефана Другог Уроша Милутина (1282 – 1321), његову владавину и наслеђе.
Прилози су посебно осмишљени за ову прилику и ову књигу, поводом 700 година од упокојења Светог краља Милутина, краља и самодршца све српске и поморске земље и другог ктитора Светог манастира Хиландара. По речима господина Миливоја Ранђића – један од рецензената монографије, професор емеритус Универзитета у Мајнцу и инострани члан Српске академије наука и уметности (САНУ) Гинтер Принцинг рекао је да је ова књига прекретница и велики успех, те да ће се на њој у великој мери заснивати сва даља истраживања краља Милутина и његовог времена у будућности.
Темељном и мултидисциплинарном научном аргументацијом, у нечему и супростављених ставова, 16 стручњака граде јединствену синтезу која слојевито и детаљно осликава епоху златног доба српског средњег века. При томе пружају увид у сва актуелна сазнања савремен историографије и доносе свежину нових решења за многа отворена питања тог доба, а пред читаоцем је могућност дубљег и истанчанијег разумевања личности и дела краља Милутина. Радове употпуњује девет мапа и чак 228 илустрација, које придоносе бољем сагледавању епохе.
Више о књизи на страници пројекта: https://www.hilandar.org/sveti–kralj–milutin/
Извор и фото: www.eparhija-sumadijska.org.rs