Проф. др Мирко Ковачевић, главни архитекта обнове Хиландара, добитник је признања „Културни образац Србије“, које додељује Министартво културе и информисања за посвећени рад на корист наше културе.
На свечаности приређеној 26.12.2018. у Југословенској кинотеци, признање „Културни образац“ добило је 10 установа и 22 појединаца. Министар културе и информисања Владан Вукосављевић је у свом обраћању добитницима признања нагласио: „Једно симболично али искрено хвала добило је форму признања под називом „Културни образац“. И можемо заиста рећи, ове установе и ови прегаоци, могу да буду „културни образац“ у својим делатностима, на широком пољу културе. Има и других, разуме се, једнако заслужних, али биће и наредних година и нових прилика за издвајање и одавање признања“. Министар је додао да подстицајну синтагму „Културни образац“ везујемо за велико име Слободана Јовановића, преминулог пре тачно шездесет година у туђини, чије су речи и даље у пуној мери вредне и усмеравајуће. „Написао је, а ми преписали на диплому нашег признања: „Култура даје онај углед и ону моралну надмоћност која, такорећи, неосетно и не наилазећи на отпор, побеђује“, казао је Вукосављевић.
У име награђених, на признању су се захвалили директорка Народног музеја у Београду Бојана Борић Брешковић и проф. др Мирко Ковачевић.
Проф. др Мирко Ковачевић, као професор Архитектонског факултета у Београду, стручњак Републичког завода за заштиту споменика културе Републике Србије и конзерватор, архитекта и градитељ, од 1957. године радио је на обнови и конзервацији српских светиња, утврђења и градова: од Београда и Ђердапа на северу, до Бара и Хиландара на југу. Читав живот је посветио српској градитељској баштини и враћао јој стару светлост и лепоту, а то је подразумевало стручност, посвећеност и вишедеценијско одрицање и жртвовање породичног живота услед скоро непрестаног теренског рада. Објавио је преко 40 научних радова и књига на тему српске средњовековне архитектуре, конзервације и рестаурације. Аутор је и 21 музејске поставке и изложбе. Остварио је 86 градитељских пројеката претежно на обнови српског градитељског наслеђа, што је изузетан резултат у научно-истраживачкој и конзерваторско-рестаураторској струци. Добитник је 13 награда (повеља, диплома, захвалница, плакета…) – посебно издвајамо Орден Светог Саве другог степена који му је на предлог Свештеног сабора манастира Хиландара доделио Свети архијерејски сабор СПЦ (2011).
Професор Ковачевић је у Хиландару присутан од 1971. као најмлађи члан раније формираног тима Републичког завода за заштиту споменика културе, Бошковић – Вуловић – Кораћ, који се бавио истраживањем градитељског наслеђа манастира Хиландара. Од 1983. преузима руковођење и бригу о пројектовању и извођењу конзерваторских и рестаураторских радова у манастиру, што чини до данашњег дана.