Београд – Поштовани посетиоци, на почетку нове радне сезоне 2006., две године након великог пожара, желимо да на сажет и прегледан начин прикажемо досадашње активности на Обнови Хиландара.
Носиоци подухвата су Свети манастир Хиландар и од њега зависне установе и тела, Задужбина Светог манастира Хиландара и Стручни савет за Обнову. Поштовани посетиоци, на почетку нове радне сезоне 2006., две године након великог пожара, желимо да на сажет и прегледан начин прикажемо досадашње активности на Обнови Хиландара. Носиоци подухвата су Свети манастир Хиландар и од њега зависне установе и тела, Задужбина Светог манастира Хиландара и Стручни савет за Обнову.
Активности Светог манастира Хиландара:
- Оспособљена је дизел агрегатска станица за нормално снабдевање манастира електричном енергијом (убрзо након пожара 2004.), а потом је замењен дотрајали агрегат од 130kw (јул 2005.)
- Оспособљена је инсталација за грејање дела манастира који није горео (убрзо након пожара)
- Оспособљена је водоводна мрежа ради снабдевања неоштећеног дела Манастира (убрзо након пожара 2004.)
- Оспособљена је привремна хидрантска мрежа (убрзо након пожара и у јуну 2005.)
- Извршена је инсталација нове телефонске централе, активиране постојеће линије и постављене нове (убрзо након пожара, део радова у 2005.)
- Постављена је метална ограда око рушевина (убрзо након пожара)
- Преуређено је неколико просторија у Ризници за привремени смештај Управе манастира након пожара ( у марту 2005. просторије су испражњене у циљу привођења Ризнице намени)
- Преуређени су некадашњи магацини у Јужној Мали у простор за смештај Управе (крајем 2004. и до марта 2005.)
- Оспособљено је неколико келија преуређењем и реконструкцијом простора који је имао другу намену, површине око 100 м2 у јужном делу Манастира (2004. и 2005.)
- Преуређен је простор некадашње учионице у простор за рад Свештеног Сабора стараца ( јун 2005.)
- Завршена је изградња новог мокрог чвора у Камбанском пиргу (октобар 2004.)
- Оспособљен је простор за магацин хране и других дневних потреба (убрзо након пожара)
- Очишћена је манастирска порта од шута (убрзо након пожара)
- Очишћен је од шута објекат “Игуменарија“ (октобар 2004.)
- Очишћен је од шута објекат “Конак из 1816-21“ – око 760 м3 шута (септембар 2005)
- Очишћен је од шута објекат “Дохија“ – око 210 м3 шута (око 210 м3 шута – новембар 2005.)
- Израђене су заштитне конструкције изнад параклиса Светих Архангела (октобар 2004.)
- Израђена је заштитна конструкција изнад апсиде трпезарије (октобар 2004.)
- Израђена је заштитна конструкција јужног спољног зида параклиса Светог Димитрија (у току 2004.)
- Израђена је заштитна конструкција живописа изнад треће улазне капије ( у току 2004.)
- Израђене су заштитне конструкције изнад параклиса Светог Николе (март 2005.)
- Израђена је заштитна конструкција изнад објекта “Стара перионица“ (септембар – октобар 2005.)
- Израђене су заштитне конструкције димњака и других зидова склоних паду на објектима “Конак из 1814“ и “Конак из 1816-21“ (јул 2005.)
- Израђена је заштитна конструкција изнад остатака цркве Светог Харалампија код винограда (новембар 2005.)
- Извршени су радови на реконструкцији параклиса Светих Апостола у виду ојачања подне конструкције и замене дотрајалих прозора (август 2005.)
- Извршена је реконструкција манастирске вешернице у Јужној Мали (август 2005.)
- Извршено је препокривање крова изнад објекта над бунаром Светог Саве, будућег параклиса Светог Симеона Мироточивог (октобар 2005.)
- Извршена је набавка различите опреме, машина и алата за обраду дрвета и стакла за пилану и столарску радионицу на метоху Арсеница – Каково ради обезбеђивања дрвне грађе и столарије за потребе Обнове (2004. и 2005.)
- Изграђен је део инфраструктурних објеката за заштиту и радни простор на метоху Арсеница – Каково (2005.)
- Извршена је набавка механизације и возила куповином и обезбеђивањем донације – откупљен је велики кран који је поставило предузеће ангажовано на рашчишћавању од стране КеДАК-а, купљен је агрегат за потребе крана, путнички комби за превоз од пристаништа до Манастира, обезбеђен је известан број половних возила из донације Војске СЦГ и МУП-а Србије, купљен је нов трактор и багер (током 2004. и 2005.).
Активности Задужбине Светог манастира Хиландара:
- Извршена је реорганизација особља, програмских активности и програма цивилног служења војног рока са циљем пружања подршке Обнови.
- По налогу Свештеног Сабора манастира Хиландара отворени су рачуни за прикупљање и сабирање средстава помоћи и подршке Обнови.
- Успостављена је координација у подршци Обнове са Српском православном црквом, Владом Републике Србије и њеним министарствима, Министарством спољних послова СЦГ и Амбасадом Хеленске Републике у Београду.
- Ангажовани су стручњаци у оквиру активности Манастира на формирању Стручног савета.
- Извршена је набавка потребне опреме за пружање логистичке подршке Обнови – набавка рачунара и умрежење објеката (2004. и 2005.)
- Организован је Информативни центар Обнове у оквиру којег је покренута интернет презентација “Обнова Хиландара“ са свим информација везаним за Обнову.
- Организован је рад на извршењу одлуке Свештеног Сабора о успостављању Хиландарског документационог центра за сабирање целокупне документације и грађе о Манастиру, архивирање дигиталних записа рукописног наслеђа, фото-документације и других визуелних записа. У оквиру рада Центра, као посебан пројекат организовано је прикупљање и превод правне документације о положају Свете Горе и Светог манастира Хиландара (2004. и 2005.)
- Покренут је пројекат “Хиландарске интернет странице“ са циљем обједињавања рада “Информативног центра“ и “Хиландарског информативног центра“ (2004.)
- Набављен је систем за заштиту од пожара и обезбеђење за Ризницу и извршена делимична монтажа (у току 2004.)
- Покренут је гласник Обнове и издата су два броја, број 1 на српском и енглеском и број 2 на српском језику (2005.)
- Израђен је инвестициони програм за пројекат реконструкције Конака из 1814. (август 2005.)
- Извршена је набавка материјала, опреме и алата у Србији и иностранству, ангажовани су радници којима је организован боравак у Манастиру. Спровођена је логистичка подршка у организацији и вођењу појединачних и општих активности на Обнови.
Активности Стручног савета за Обнову:
- Организовано је прикупљање постојеће техничке документације неопходне за израду пројеката.
- Израђен је прелиминарни предрачун потребних средстава за Обнову.
- Израђени су пројекти реконструкције и вршен је стручни надзор над извођењем свих радова поменутих у овом извештају.
- Формиран је депо пронађених и извађених нагорелих артефаката и извршен инвентар.
- Урађено је геофозичко испитивање шире локације манастира.
ПОСЕБНИ И ЗНАЧАЈНИЈИ ПРОЈЕКТИ:
- Реконструкција келије “Самарија“ (од марта 2004. до децембра 2005.)
- Изградња и реконструкција објеката у оквиру “Радничког насеља“ североисточно од манастирског комплекса (од априла 2004. до децембра 2005.)
- Реконструкција објекта “Портарница“ на главном улазу у Манастир (од априла до децембра 2004.)
- Реконструкција комплекса “Сенара“ (јануар – децембар 2005.)
- Реконструкција “Конака из 1814“ (октобар – новембар 2005.)
- Пројекат “Дигитализација покретног наслеђа“ (октобар 2005.)
- Реконструкција келије “Самарија“
Келија потиче из времена након 1757. године, али није тачно датована. Одлуком Свештеног Сабора стараца, које је донешена пре пожара, радови су били предвиђени за 2004. годину. Независтан извор наменских средстава за реконструкцију омогућио је да се радови одвијају без повезаности са средствима за Обнову. Ипак, у јуну 2005. године, Свештени Сабор је све радове у простору од линије Хрусија – Арсана – Самарија (од обале са источне стране) до висоравни Прото Неро (Πρώτο Νερό) изнад јужног дела Манастира, увтврдио као активности на остваривању Обнове Хиландара. Извршена је реконструкција цркве Светог архиђакона Стефана, конака за смештај монаха, заштита објеката од подземних и површинских вода и уређење прилазног пута и околног простора. У току је осликавање цркве у којој није било остатака старијег живописа (нема података да је живопис раније постајао). Сви досадашњи радови су извођени из средстава независних од оних прикупљених за Обнову.
- Изградња и реконструкција објеката у оквиру “Радничког насеља“
Североисточно од комплекса Светог манастира Хиландара налазило се насеље за смештај радника са четири објекта (Аргатска кућа, Ватрогасни дом, гаража и агрегатна станица). Обим разарања од пожара и драматични губитак корисне површине, као и инфраструктурне потребе за оставривање Обнове, утицали су да Свештени Сабор донесе одлуку о значајном проширењу овог комплекса у простор за смештај радника, радионице, магацине и измештање пекаре.
а) Доградња и промена намене објекта гараже у смештајно – радни простор:
Највећи радови изведени су на постојећем објекту гараже. Објекат гараже (површине нето 270м2) је проширен и дограђен у значајно већи објекат. Радионице са смештајем и магацинима (површине од нето 518м2) који је обезбедио простор за смештај 36 радника и радни простор за потребе радионица и магацина за активности Обнове.Пројекат је финансиран из средстава Задужбине (извођење радова) примљених преко Српске православне цркве и средстава Светог манстира Хиландара (набавка материјала).
б) Изградња објекта “Пекара“:
У пожару је уништена дотадашња манастирска пекара. Свештени Сабор је донео одлуку о изградњи новог простора за пекару у оквиру комплекса “Радничко насеље“. Изграђен је објекат бруто површине 112 м2 у коме је смештена пекара са магацинским простором и у поткровљу, са мањом просторијом (три лежаја) и мокрим чвором. Реализација је финансирана из средстава Светог манастира Хиландара (рад и материјал).
в) Реконструкција “Ватрогасног дома“:
Извршена је реконструкција простора у приземљу са добијањем соба за смештај 11 особа, кухињом и мокрим чвором. Реализација је извршена на захтев КеДАК-а (Центра за заштиту светогорског наслеђа) ради смештаја грчких стручњака и ватрогасаца. Свети манастир је примио наменска средства од КеДАК-а.
г) Изградња котларнице и увођење грејања:
Уз објекат “Ватрогасног дома“ изграђена је мања котларница за потребе радничког насеља. Извршена је набавка опреме за грејање и постављене су грејне инсатлације у свим објектима изузев агрегатне станице. Средства за реализацију пројекта изградње котларнице обезбеђена су од стране Светог манстира Хиландара, а набавка опреме и увођење грејања финансирано је од стране Задужбине.
- Реконструкција објекта “Портарница“
Објекат старе Портарнице уз североисточни зид Светог манастира Хиландара, на самом главном улазу, адаптирана је у простор гостопријемнице и књижаре. Постојећи део објекта је реконструисан у потпуности, док је са задње стране, уз сам спољни зид манастира, дозидан простор привременог карактера за смештај чајне кухиње и мокрог чвора. Дозидани део објекта биће уклоњен након оспособљавања сталне гостопријемнице у “Конаку из 1816-21“. Пројекат је финансиран из средстава Задужбине (извођење радова) примљених преко Српске православне цркве и средстава Светог манастира (набавка материјала).
- Реконструкција Комплекса “Сенара“
Три објекта: Сенара, Штала и Хатларница (мазгара), под јединственим називом комплекс “Сенара, налазе се са северне стране Светог манастира. Објекти су зидани као помоћна здања, са наменом коју носе у називима, у првој половини 19. века. Пре пожара било је предвиђено да се изврши реконструкција и пренамена ових објеката у простор за пријем и смештај гостију, израђен је пројекат и добијен сагласност.
Објекти имају укупну површину од нето 854м2. Ситуација након пожара актуелизовала је хитну потребу за реализацијом пројекта, са чиме се сложио и КеДАК. Радови су започели на објекту “Сенара“ у 2004. години али су због недостатка средстава прекинути. Крајем 2004. обезбеђена су средства за реализацију из буџета Републике Србије.
Извршење пројекта од фебруара 2005. (са почетком грађевинске сезоне) организује и води Задужбина Светог манастира Хиландара. Пројекат је подељен у три главне фазе (према објектима) и проширен изградњом мање котларнице за грејање комплекса. До краја децембра 2005. извршено је 70% од укупних радова на објектима, што представља 85% планираних радова за 2005.
По налогу КеДАК-а 24. новембра 2005. прекинути су радови на објекту “Хатларница“ до решавања питања нужне измене одобреног пројекта. Од стране КеДАК-а реконструкција на објектима “Сенара“ и “Штала“ је оцењена као једна од најбољих изведених на Светој Гори. Завршетком комплекса “Сенара“ добиће се простор за смештај 60 гостију са трпезаријом, кухињом и приручним просторијама.
- Реконструкција “Конака из 1814“:
“Конак из 1814“, представља први објекат унутар изгорелог дела манастира који ће бити реконструисан. Идејни пројекат је израђен у новембру 2004. и све до септембра – отобра 2005. трајало је усаглашавање и консултације са КеДАК-ом око израде главног пројекта.
Проблем у вези са усвајањем овог пројекта представља парадигму проблематике у реализацији Обнове Светог манастира Хиландара. У октобру 2005. значајно се напредовало у сарадњи са КеДАК-ом, па је главни проблем – питање конструктивних решења и употреба савремених материјала у обнови – превазиђен.
Одлуком Свештеног Сабора 24. октобра 2005., служен је молебан за почетак радова и покренути су први припремни радови у објекту, иако КеДАК није издао службену дозволу за почетак радова. Због проблема са “Хатларницом“, 24. новембра Свештени Сабор је зауставио и радове на “Конаку из 1814.“. Очекивани наставак радова повезан је са почетком грађевинске сезоне у марту 2006. године. Међутим сама реализација пројекта није прекинута. У току је организација тзв. режијске групе за извођење радова (одлука Свештеног Сабора у складу са законом о извођењу радова на Светој Гори), обезбеђивање механизације и набавка материјала и опреме.
Пројекат се највећим делом финансира из средстава буџета Републике Србије (за 2005. и 2006.), али део средстава морају додатно да обезбеде Свети манастир и Задужбина у 2006. На основу одлуке Свештеног Сабора Светог манастира Хиландара, реконструкција “Конака из 1814.“ је први пројекат који је припремљен и биће остварен као јединствени инвестициони програм (обједињени сви расходи инжињеринга, радне снаге, материјала, транспорта и друге логистике). Ради смањења укупних трошкова, овог појединачног пројекта али и целокупне Обнове Хиландара (очекивано смањење од 20 до 30%), постојећа “режијска група“ манастирских радника је реорганизована и проширена у извршну режијску групу која ће, почевши од “Конака из 1814.“ изводити све радове (осим инсталације грејања и појединих занатских радова који нису сталног карактера) на Обнови Светог манастира Хиландара.
- Пројекат дигитализације покретног наслеђа
Пожар је поново покренуо питање очувања покретног наслеђа и афирмисао план с краја 2003. о формирању “Хиландарског документационог центра“ при Задужбини Светог манастира Хиландара у Београду. У току лета 2005. извршене су припреме и из средстава Републике Србије набављена је врхунска опрема за дигитализацију. Пилот пројекта – Дигитализација рукописних повеља из ризнице Светог манстира Хиландара почео је да се реализује одмах након обезбеђивања опреме и очекује се његов завршетак до јесени 2006. У оквиру пројекта, поред формирања дигиталног фонда, биће извршено и рашчитавање и превод српских повеља. Пројекат реализују Свети манастир Хиландар и његова Задужбина уз учешће више стручних сарадника.