Београд – На седници Комисије за Хиландар, одржаној 17. 02. 2016. у просторијама Министарства културе и информисања под председавањем министра Ивана Тасовца, усвојени су Извештај Задужбине Хиландар за 2015. годину и предлог Плана рада за 2016. годину, чиме су усаглашени институционални оквири за даљи несметани ток обнове једног од најзначајних и најпознатијих српских манастира.
„Са задовољством могу да констатујем да су у потпуности спроведене све планиране активности на обнови и реконструкцији манастира Хиландар предвиђене у 2015. години. Хиландар представља важан део не само религијског, већ и културног идентитета наше земље. Заштита културног наслеђа, као и његова адекватна презентација, спадају међу приоритете Министарства и Владе Републике Србије“, истакао је министар Тасовац.
Чланови Комисије су констатовали да су у 2015. години успешно реализовани Инвестициони програми обнове Улазне зоне и Белог конака, који је највише страдао у пожару 2004. године. Објекти Улазне зоне стављени су у функцију већ за манастирску славу, у децембру 2015., док ће главна активност и у 2016. години бити реконструкција Белог конака, који је 2015. године закровљен.
Усвојени су и Извештај о санацији зида палате у Хрусији и Извештај о конзерваторско-рестаураторским радовима на зидном сликарству у цркви Вазнесења Христовог (Св. Василије на мору).
„Желим да изразим искрено задовољство током и закључцима овог састанка. Накох претходне седнице одржане у Хиландару, били су донети закључци о методологији рада, који су, у међувремену, спроведени у дело. Задужбина манастира Хиландар саставила је ретко потпун извештај о извршеним обавезама, а план рада за 2016. је реалан и остварљив. Веома је важно што средства којима држава помаже обнову Хиландара нису умањена, а Комисија је сигурна да ће оно што је опредељено бити искоришћено на најбољи начин“, рекао је проф. др Владета Јанковић, члан Комисије.
У 2016. години биће реконструисан и кров манастирске звонаре, из средстава Министарства културе и информисања и уз подршку Друштва пријатеља Свете Горе из Енглеске.
Поред министра Ивана Тасовца као председника, седници је присуствовало још 12 чланова Комисије: Александра Фулгоси, помоћник министра и заменик председника; проф. др Владета Јанковић, проф. др Зоран Ракић, Зоран Вапа, директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе Петроварадин, Миливој Ранђић, директор Задужбине Светог манастира Хиландара, Владимир Тријић, Народна библиотека Србије, проф. др Мирко Ковачевић, архитекта, Слободан Баришић, архитекта, Републички завод за заштиту споменика културе Београд, мр Владимир Булајић, сликар, Републички завод за заштиту споменика културе Београд, мр Светислав Николић, доцент Факултета примењених уметности Универзитета уметности у Београду, др Милета Радојевић, директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама и епископ жички Јустин.
Главни циљ радова у Хиландару је реконструкција и обнова градитељског наслеђа страдалог у великом пожару 2004. године.