Хиландар – Српска царска и патријаршијска лавра Хиландар и Научно-истраживачки центар Тројеручица из Атине организују први летњи семинар византијског појања, намењен клирицима и лаицима. Предавања су на српском и грчком језику, уз обезбеђен симултани превод.
Програм семинара усмерен је првенствено на основне теме представљања црквене музике, и то на почетном и на напредном нивоу.
Предавања се одржавају у манастиру Хиландару. Програм семинара, осим предавања, подразумева и редовно учествовање у манастирском богослужењу. Тако ће рад семинара започети свеноћним бдењем у част празника Преображења Господњег.
Главни предавач: Игор Зиројевић, професор појања из Атине.
Гости предавачи: значајна имена из појачког света, из Атине и са Свете Горе
Шта је византијско појање?
Византијско појање, или тачније црквено појање, је древно предањско једногласно појање Православне Цркве. Оно је првобитно писано за грчке химнографске текстове, али је касније кориштено и у свим другим помјесним Црквама, па тако и међу Србима и другим Словенима. То је, дакле, не само древно грчко појање, већ и древно српско и свеправославно појање. Сви стари српски музичари (Стефан Србин, Исаија Србин, Никола Србин) су писали и појали ово појање, на српскословенском и грчком језику. Оно је основа и српског народног појања. Кроз векове ово појање је најутентичније очувано у Цариграду и на Светој Гори.
Теме које ће бити обрађене на семинару:
Почетни ниво:
– Уводно упознавање са црквеним појањем и основном терминологијом
– упознавање са неумском нотацијом, као темељ за учење појања
– Упознавање са свим карактерима (количинским, временским и израза) неумске нотације кроз посебне вежбе
Напредни ниво:
– Преглед историјског развоја неумске нотације
– представљање нотацијског метода Симона Караса
– писмено и усмено појачко предање посматрано и изучавано кроз призму метода Симона Караса, са посебним нагласком на светогорско предање
– Практична употреба стеченог знања (са практичним учешћем полазника семинара)
Након сваког предавања, у обе групе, учесницима ће бити на располагању одређено време за разговор, појашњења и изношење личних ставова.
Цена учешћа на семинару: 100 ЕВРА
Попусти:
– за монахе: – 40%
– за ђаке и студенте: – 20%
Цена укључује:
– 7 дана предавања, на изабраном нивоу
– сертификат о похађању семинара
Смештај и храна су бесплатни, и дар су манастира Хиландара свим учесницима.
Уплате за семинар се врше на лицу места, првог дана семинара.
Минимални број учесника семинара (укупно на оба смера): 10
Максимални број учесника семинара (укупно на оба смера): 30
Процедура пријаве:
За пријављивање, попуните формулар на адреси:
1. за мирјане: http://trojerucica.wufoo.com/forms/prvi-ljetni-seminar-vizantijskog-pojanja/
2. за монахе: http://trojerucica.wufoo.com/forms/prvi-ljetni-seminar-vizantijskog-pojanja-monasi/
Пријава ће вам бити потврђена путем електронске поште.
Пријаве за семинар трају до 31. јула 2011.
Напомена:
Уколико не поседујете важећи биометријски пасош, морате на време обезбедити важећу визу за Грчку. У пријави за семинар обавезно је навести тај детаљ. Манастир Хиландар ће обезбедити неопходно позивно писмо за конзулат и послати га благовремено.
За све додатне информације можете нас контактирати на:
+306945588434
[email protected]
Пратите и http://www.facebook.com/groups/237452832949270
Игор Зиројевић
igor-zirojevic-foto.jpgИгор Зиројевић је рођен 1977. године у Требињу. Од 1997. године се налази у Атини ради студија црквене музике. Студирао је и дипломирао на конзерваторијуму „Никос Скалкотас“ у Атини, учећи се уз познате атинске протопсалте и учитеље Ангелопулоса, Ангелидиса, Констандинуа и Арванитиса. Постдипломске студије је завршио на „Атинском конзерваторијуму“, такође у Атини. Бави се мелотворењем на словенском, грчком и српском језику, тумачењем (=дешифровањем) старих српских, словенских и грчких рукописа, изучавањем теорије музике, музичке палеографије, писањем научних радова и чланака, химнографијом на српском, словенском и грчком језику и образовним радом. Мелотворио је мноштво црквених пјесама и служби на црквенословенском, грчком и српском језику. У сарадњи са манастиром Хиландаром припрема издање цјелокупног богослужбеног и образовног репертоара црквеног пјенија на црквенословенском и српском језику. Као професор појања сарађивао је са више српских и грчких манастира, од којих ћемо поменути манастир Хиландар и манастир Св. Архиђакона и Првомученика Стефана код Врања. У Атини је као протпопсалт служио у више храмова. Професор је и оснивач школе византијског појања при храму Св. Герасима у Атини. Његови назначајнији научни радови тичу се музичке теорије, палеографије, нотације и израза. Посебно интезивно се бавио изучавањем музичког израза и предања Свете Горе. Оснивач је Научно-истрживачког центра Тројеручица, у оквиру кога води Српски византијски хор, Хор појаца Тројеручица и Интернет школу појања Тројеручица (која је уједно и прва интернет школа појања на свијету). До сада је снимио 6 ЦД-ова (три дупла ЦД-а) са својим мелотворењима, али и химнографским текстовима, на црквенословенском и грчком језику. У оквиру активности Научно-истраживачког центра Тројеручица истражује хиландарску рукописну библиотеку, и припрема издавање детаљног каталога музичких рукописа овог манастира. Такође, бави се изучавањем српског народног појања, и његове повезаности са византијским.