Москва – У Одељењу спољних црквених веза Московске патријаршије одржан је 12. децембра 2011. године састанак заменика председника ОСЦВ протојереја Николаја Балашова с делегацијом српског светогорског манастира Хиландара на челу са игуманом братства архимандритом Методијем (Марковићем). Састанку је присуствовао и управитељ Новојерусалимског манастира игуман Теофилакт (Безукладников), директор Фонда Задужбине светог манастира Хиландара Миливој Ранђић, извршни директор Фонда за обнову Новојерусалимског манастира В.П. Коченов као и члан секретаријата задужен за међународне односе у ОСЦВ-у, јеромонах Стефан (Игуманов)
Протојереј Николај Балашов је поздравио госте у име Његове Светости Патријарха московског и све Русије Кирила као и у име председника ОСЦВ Московске патријаршије митрополита волоколамског Илариона (Алфејева). Отац Николај је изразио љубав и благодарност српској браћи за долазак у Русију, за прву „али надамо се не последњу посету хиландарског игумана Светој Русији“, као и за драгоцени, дубоко символични поклон, који је светогорско братство предало Новојерусалимском манастиру – копију иконе Мајке Божије, Тројеручице, веома поштовану међу православним верницима у Русији. „ Једна копија атонске иконе је већ била поклоњена Новојерусалимском манастиру, и то пре 350 година у време патријарха Никона, али нажалост у годинама атеистичког гоњења она је био изгубљена, и ево све до сада када је ово даривање обновљено“, рекао је заменик председника ОСЦВ -а.
Архимандрит Методије је рекао како велики број поклоника, и то не само из Србије већ и из Русије, посећује манастир Хиландар, при том нагласивши како атонски монаси нерадо напуштају своје братство али је за њих посебна радост и част била могућност да посете Русију и донесу Тројеручицу.
Отац Николај је рекао: „Веома је важно што наше Цркве чувају духовно јединство наших народа. Пример хиландарског братства је достојан дубоког поштовања, наиме, налазите се далеко од отаџбине Србије, и иако то траје вековима, нисте изгубили присне духовне везе са њом. И у тешким, преломним тренуцима за српски народ ваш манастир је био духовни оријентир, ослонац и светионик који је указивао на прави пут ка Христу“. Заменик председника ОСЦВ -а је напоменуо да за Свету Русију такође много значи веза са Светом Гором. „Оснивач нашег монаштва, преподобни Антоније, је дошао са Атоса и основао прву руску монашку обитељ из које је изашао велики број преподобних отаца и светитеља“, објаснио је он. Већина наших првих архијереја који су дошли на епископске катедре и почели да руски народ преобраћају ка познању Христа су долазили из Кијевско–печерске лавре. „Следећи пут би неминовно требало да посетите Кијев. Без упознавања Кијева немогуће је разумети нашу духовну историју, као што је немогуће српску без Косова“.
Игуман Теофилакт је заблагодарио братству светогорске хиландарске обитељи, која је по благослову Светог Патријарха Московског и све Русије Кирила и уз помоћ ОСЦВ-а доставила у Новојерусалимски манастир копију главне светиње српске обитељи на Атосу, икону Мајке Божије, Тројеручице. Отац Игуман је подвукао важну улогу задужбина (фондација), хиландарске и новојерусалимске, која произлази из подршке коју оне пружају обнови обеју обитељи.
Учесници су разговарали о могућности да се у храмове Руске Православне Цркве донесу и још неке светиње древнога српског атонског манастира. Саговорници су се дотакли и тема од општеправославног значаја, као што су проблеми који ће бити разматрани на Свеправославном Сабору чија је припрема у току, затим о изазовима вођења међухришћанског дијалога и на крају су са задовољством закључили да између руског и српског народа постоји традиционално братски односи. Посебна пажња је била посвећена могућностима јачања православног јединства и солидарности неопходних у превазилажењу раскола.
Извор: Служба за односе са јавношћу Одељења спољних црквених веза