Игуман Свете царске српске лавре Хиландара учествује у Међународном монашком симпосиону поводом јубилеја 950 година манастира Преподобног Прохора Пчињског.
Вест о смрти митрополита црногорско-приморског Амфилохија затекла је окупљене монахе из земље и региона у манастиру Преподобног Прохора Пчињског где је почео монашки симпосион. Према речима владике Пахомија, догађаји теку својом динамиком уз осећај туге и огромног губитка због упокојења митрополита Амфилохија. Због сахране митрополита, која је најављена за недељу, Патријарх Иринеј неће присуствовати слави манастира Преподобни Прохор.
„Међународни монашки симпосион“ одржава се 30. и 31. октобра, поводом прославе јубилеја 950 година манастира Преподобног Прохора Пчињског.
Епископ врањски Пахомије нагласио је да се активности на обележавању годишњице настављају, али да се због епидемије корона вируса симпозијум одржава у суженом облику. “Нису могли сви учесници да дођу, али ће они који нису дошли узети учешће онлајн. Сви су послали своје радове, а зборник ће бити штампан наредне године. Симпозијум има неколико тема, углавном из области монаштва, како историјски део, тако и место монаштва у цркви као телу Христовом, проблеми монаштва у данашње време и слично.“
На симпосиону учествује више Епископа и већи број монаштва из: Русије, Кипра, СветеГоре (ман. Хиландара и ман. Григоријата), Румуније, Белорусије, Бугарске, Македоније, Црне Горе, Републике Српске и из Србије.
Јеромонах Михеј, представник Белоруског егзархата Руске православне цркве овом приликом рекао је да су овакви симпозијуми за монахе веома важни и да на њима долази до размене искустава изнеђу манастира, игумана и монаха. “На тај начин можемо и боље и квалитетније да организујемо и монашки и хришћански живот. Врло је важно да напоменем да се и код нас у Белорусији до четири пута годишње организују овакви сусрети који имају велику духовну корист за монахе, али и за верујући народ цркава. Моја основна порука је да сви ми православни хришћани, посебно православни словенски народи очувамо то јединство, то је једна од најважнијих и најосновнијих мојих порука.“
Игуман Рафаило из манастира Подмаине у Будви истакао је да су оваква сабрања одговор на једну природну потребу монаштва које треба да се сабира, како у микро заједницама, попут манастирских братстава или сестринстава, тако и унутар епархија, а “посебно је важно да се сабирамо у оквирима наше помесне цркве, али и васељенске,“ рекао је игуман.
Архимандрит Методије, игуман Хиландара, нагласио је да је црква Христова од првих векова саграђена на крви мученика. “Касније су њихову улогу преузели монаси и монахиње, иако примере мучеништва имамо до данашњих дана, али некако монаштво је преузело ту улогу, али се оно назива бескрвним зато што се монаси више труде у свом духовном подвигу, иако је било примера да су сами монаси завршавали свој живот мучеништвом. То није нешто што је суштински везано за монашки живот. Монашки живот је мучеништво савести. Каже се у Светом писму да морамо да покоримо сваку помисао Христу. То је суштина мучеништва савести. Не само да своја дела и речи ускладимо са јеванђелским заповестима, већ и своје помисли. То су дужни сви хришћани да чине, али је монашки живот такав да он највише отвара могућност да се такав подвиг и оствари. Шта друго да кажемо у ова сада времена када се цео свет изменио због пандемије, него да само подсетимо на оно што сви знамо, али заборављамо у тешким ситуацијама, а то је да Господ никада нас хришћане и своју цркву у целини неће ставити у неко искушење а да се током тог искушења све време не брине о нама, али нам отвара и излаз из тог искушења, само што га ми можда нећемо одмах видети, да би се наше трпљење, вера још боље испитала, ишчистила као што се чисти злато у огњу,“ поручио је игуман.
Иако је било најављено да ће Литургију на дан славе манастира, 1. новембра, служити Његова Светост Патријарх српски Иринеј, због упокојења Митрополита Амфилохија и сахране која је најављена за недељу, Патријарх неће присуствовати слави.
Литургија ће у недељу бити служена у порти манастира како би се испоштовале препоручене епидемиолошке мере. Након тога приступиће се освећењу обновљеног Краљевог конака.
Манастир Преподобни Прохор Пчињски ове године обележава 950 година постојања, а централна свечаност одложена је за наредну годину због епидемије корона вируса.
Извор: Радио телевизија Врање