Русија – Игуман манастира Хиландара архимандрит Методије боравио је од 28. маја до 5, јуна у Русији, носећи заједно са својом братијом, хиландарске светиње на поклоњење верном руском народу.
Посета је уприличена са благословом Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Кирила и на позив Његовог Високопреосвештенства Митрополита владимирског и суздаљског г. Евлогија, поводом прославе 800-годишњице Владимирске епархије, заједно са обележавањем 100 година од почетка Првог светског рата.
Хиландарска делегација је са собом донела честицу Часног Крста Господњег, мошти српских светитеља: Св. цара Уроша, Св. кнеза Лазара, Св. Стефана Штиљановића, Св. Ђорђа Кратовца, Св. превлачких мученика и Св. Анастасије. На дар Свето-успенском саборном храму у граду Владимиру предата је копија иконе Пресвете Богородице Млекопитатељнице, чији се оригинал налази у келији Светог Саве Освећеног у Кареји.
Иницијатори и организатори прославе и доношења светиња са Свете Горе су били Владимирска митрополија, Добротворни фонд „Афонское Приношение“, Братство „Синови Атоса“, и Поклонички центар „Благословени Атос“.
Званични програм посете је започео 29. маја, дочеком светиња на главном градску тргу у граду Владимиру, где је служен молебан и организована литија ка Свето-Успенском храму у коме је служена Света литургија. У храму је предата копија иконе Пресвете Богородице Млекопитатељнице, док су честица Часног Крста и мошти српских светитеља били изложени на поклоњење до вечерњих часова. У свом поздравном слову, хиландарски игуман је посебно нагласио смисао доношења светиња у Владимир: „Донели смо Часни Крст Господњи, мошти српских светитеља и њихову заједничку икону и икону Богородице Млекопитатељнице, на освећење вашем верном народу у сусрет наступајућих прослава и ради ојачања веза између руског и српског народа. Ми осећамо ваше молитве које нас прате и увек су са нама. Нека ова радост стечена у дане великог празника остане сачувана у вашим срцима“.
У име губернатора Владимирске области С. Ј. Орлове, учесницима прославе обратио се заменик губернатора М. Ј. Колков: „У име православног јединства дошла нам је висока делегација манастира Хиландара носећи велики дар Владимирској митрополији, која је вековима чувала руски народ. Наше братско служење нас учвршћује у вери, и у јединству је нада за будућност. Нека свима буде мир и празник у души. Много успеха у великој мисији!“
Молебан и Свету литургију су служили Митрополит владимирски и суздаљски Евлогије, настојатељ Подворја Српске православне цркве Епископ моравички Антоније, хиландарски игуман Методије и свештенослужитељи из Владимира.
Након читања Јеванђеља, Митрополит Евлогије је у својој беседи рекао: „Данас је велики и светао празник вере. Богу ништа није немогуће. Бог је вечно жив. Он свуда ствара живот. Он се заузима за цео свет. Господ наставља да буде уз нас. Никакав страх нити туга не могу нас учинити безнадежним. Из Украјине нам долази велико упозорење, како бисмо продрли дубоко у веру, чистоћу покајања, и чистим оком могли да гледамо у Бога, јер је у свима нам дар живота. Нама је заповеђено да волимо Бога и да га не мењамо низашта. Ако очувамо тај став да нам је Господ на првом месту, онда ћемо задобити неисказиву и велику животну радост“. По завршетку службе Митрополит Евлогије се захвалио владици Антонији на заједничкој молитви: „Ретко је видети овакве духовне висине. Вера у чудотворну силу светих моштију представља велику снагу православља. Данашњи дан и бесконачни ред пред донешеним светињама, прави су примери тога.
Епископ Антоније се захвалио Митрополиту на позиву и могућности да учествује у јубиларној прослави и замолио га да у својим молитвама спомене српски народ.
Хиландарска делегација је истог дана, у пратњи Његовог Високопреосвештенства, посетила изложбу „За веру и отаџбину. Људи и судбине у Великом рату 1914 – 1918.“ Поставка је, по речима организатора, приређена са циљем да се обнови сећање на далеке стране историје и ода поштовање онима који су у годинама Првог светског рата пожртвовано служили на фронту и у позадини, о високом патриотском надахнућу, спремности да се положи живот за веру и отаџбину, о смелости и храбрости наших народа. Као део изложбе били су представљени и радови српских уметника Исидоре Ивановић и Драгана Бартуле. Посебну пажњу гостију привукао је део поставке посвећен служењу свештеника на фронту и мисији Свете Горе.
Наредна два дана, светиње су биле изложене и другим градовима владимирске области: у Мурому – Свето-Вазнесењском храму, Јујев-Пољском – храму Светог Архангела Михаила и Александрову – Свето-Успенском манастиру.
Након Владимирске митрополије игуман Методије у пратњи братије боравио је 1. јуна у Москви. На позив настојатеља подворја Свето-Тројицке Сергијеве лавре и храма Светог Јована Крститеља, Високопреподобног архимандрита Доротеја, хиландарски игуман је саслуживао на Светој литургији. Том приликом хиландарски монаси су се сусрели са верним народа који је дошао да се поклони светињама и учествује у заједничком богослужењу са Светогорцима.
ПОСЕТА САНКТ ПЕТЕРБУРГУ
У понедељак 2. јуна хиландарска делегација је допутовала у Санкт Петербург. Њу је на железничкој станици свечано дочекао Његово Преосвештенство Епископ царскосељски г. Маркел, викар Санктпетербуршке епархије, заједно са епархијским свештеницима.
Боравак у Санкт Петербургу је настављен служењем Свете литургије у Казанском храму Новодевичког манастира којом је началствовао владика Меркел уз саслужење протојереја Павела Фера, намесника Ладошког округа Гатчинске епархије и свештенослужитеља манастира.
„Речима се не може исказати шта се дешава са човеком када дође на Свету Гору. Господ нам даје ту могућност, о којом смо само могли да маштамо пре 25 година, да дођемо у додир са светињама које се налазе на Светој Гори. Заблагодаримо на томе Господу, Свјатјешем Патријарху и свима који су учествовали у овом подухвату“, рекао је владика Меркел.
Игуман манастира Хиландара архимандрит Меотдије је узвратио: „Благодаримо Господу што нам је дао могућност да посетимо руску земљу и донесемо светиње нашег манастира. Свима је познато да наши народи веома страдају. Православни руски народ страда на украјинској земљи, наш српски народ је много пострадао у својој историји, а последњих дана од великих поплава, те стога молимо за ваше молитве да издржимо на том дугачком и тешком путу ка Царству Небеском и да нам остане довољно духовне снаге за то.
Данас, као и пре пет векова на позив цара Ивана Васиљевича Грозног, честица Часног Крста Господњег је дошла у руску земљу, тако да и сада имате прилику, да се као и ваши благочестиви преци, њему поклоните. Такође, донели смо мошти Преподобне Анастасије, мајке првог српског архиепископа Светог Саве, мошти Светог кнеза Лазара који је пострадао од Турака на Косову Пољу у 14. веку, мошти српског цара Уроша и Светог Стефана Штиљановића. Такође и мошти Светог Георгија Кратовца који није хтео да прими ислам, већ је исповедао веру православну. Овде се налази и честица моштију препоподобних монаха из манастира Светог Архангела Михаила у Црној Гори, који су мученички пострадали на дан своје славе од руке Млечана. Они су изубили земаљски живот али их је Господ прославио у Царству Небеском и њихове мошти до данас одиши миомирисом.
Пре 100 година почео је Први светски рат, а у српском народу се и данас са благодарношћу, памти руски цар Николај који је помогао да се наш народ ослободи. И у знак те захвалности донели смо наше светиње у Русију. Такође, са собом смо донели и копију чудотворне иконе Богородице Тројеручице, која се у нашем манастиру поштује као игуманија. … Са Вашим благословом Висопреосвећени владико, дарујемо ову икону мати Софији са њеним сестрама, како би она сведочила духовну љубав и везу између наша два манастира. Желимо и да овај дар не буде само дар манастиру, већ и целом руском народу. Молимо се Пресветој Богородици да вас заштити, као и нас, од сваког искушења и да чува ваш свети град“.
Игуманија Софија се зхавалила речима: „Ваше Високопреосвештенство владико Маркел, преподобни драги игумане Методије, свечасна братијо хиландарског манастира! Благодарим вам за духовну радост и доношење светиња у нашу обитељ, као и на дуго чеканом дару – икони Богоматере „Тројеручице“, коју посебно поштујемо. У нашем манастиру се налази рука Светог Јована Дамаскина, а од сада и икона пред којом се он молио за исцељење. Ми ћемо се са нашим сестрама молити, наши парохијани и житељи града ће моћи увек да замоле за молебан или акатист, а ми ћемо увек помињати Вас и братију свете хиландарске обитељи. Спаси Господе!“
Честица Часног Крста и мошти српских светитеља биле су изложене у Казанском храму Новодевичког манастира до 4. јуна чиме је и завршена посета Русији и Руској православној цркви.
Делегацију манастира Хиландара су чинили игуман архимандрит Методије, архимандрит Нектарије, епитроп, јерођакон Арсеније, монах Јосиф, монах Никанор, монах Дамаскин и монах Доментијан.
Посета хиландарским монаха и сусрет верног народа Руске цркве са светогорским и српским светињама, уприличени су у оквиру обележевања два велика јубилеја, 800 година од основања Владимирске епархије и 100 година од почетка Првог светског рата. Организатори сусрета су посебно желели да нагласе вековно јединство руског и српског народа које је осведочено у многим ратовима, пријатељствима и црквеној заједници.
Ова посета представља другу етапу пројекта: „Јединство ван граница“ који су покренули Добротворни фонд „Афонское Приношение“ и Братство „Синови Атоса“ са циљем ојачања и веза међу православним хришћанима без обзира на националност, политичка уверења и границе.
Коришћени извори:
Хиландарске светиње у Владимиру (ВИДЕО):
Хиландарске светиње у Санкт Петербургу (ВИДЕО):