Хиландар – После неколико месеци застоја настављена је и у пуном обиму покренута, обнова конака из 1814. године.
До прекида је дошло услед додатне стручне расправе о пројектном решењу објекта. Конак из 1814. године (Деспотикон, Синодик или келија владике Мелентија) представља прву грађевину у делу манастирског комплекса, оштећеног у пожару, који ће бити потпуно обновљен. Кликните за презентацију пројекта
Након обимних радова на ревитализацији инфраструктуре, смештајних капацитета и организације градилишта, нако две године од пожара, обнова је у ужем, грађевинском смислу ушла у сам манастирски круг. Може се рећи да почетак обнове овог конака представља нову фазу Обнове Хиландара, будући да се започиње са враћањем старог и препознатљивог лика самог манастирског утврђења.
Припремни радови су почели у децембру 2005. након вишемесечног усаглашавања пројекта реконструкције између Светог манастира Хиландара и Ке.Д.А.К.-а (Центра за заштиту светогорског наслеђа). Иако је обнова требало да се настави самим почетком грађевинске сезоне 2006. радови су услед нових примедби и разрада, почели 22.05.2006. Ово одлагање, ако Бог да, неће угрозити план по коме конак треба да буде завршен током године, до 31. децембра 2006.
Положај, величина и степен оштећења од пожара су руководили управу манастира да се овај конак први обнови. Положај поред улаза омогућује лак дотур материјала приликом радова и несметану употребу док трајe обнова других објеката.
Пројектно решење предвиђа да се у оквиру постојеће спратне висине подрума и приземља изграде магацини и књижара. Део простора приземља и подрума је одвојен за приказивање најстаријих остатака архитектуре који су досада били заклоњени.
На првом спрату је предвиђена потпуна реконструкција – изградња свих просторија, како у димензијама, тако и у обради. Намена такође остаје иста – келије за посебне госте.
Други спрат такође задржава своју намену – синодик (сала за саборе) – са мањим променама у површини.
У конструкцији горње две етаже биће коришћене бетонске плоче које неће бити видљиве, дакле неће изменити амбијент објекта, већ ће знатно допринети статици и сигурности.
У складу са законима Хеленске Републике и Свете Горе, извођач радова је сам манастир, чиме ће се трошкови који су процењени на око 1,2 милиона евра, знатно умањити.
Након веома успешне реконструкције конака Сенаре, за шта је добијено признање и од веома захтевних грчих стручњака, обнова конака из 1814. представља нови корак у целокупној обнови Хиландара ка савлађивању изазова које намећу услови рада и велика одговорност која прати интервенције на грађевинама изузетне историјске вредности.