Манастир Светог Стефана, Врање – На празник Преподобног Јефрема Сирина, 10. фебруара 2012. године, Његово Преосвештенство Епископ врањски господин Пахомије, служио је Свету Архијерејску литургију у манастиру Светог првомученика и архиђакона Стефана у Горњем Жапском уз саслужење високопреподобног игумана Царске лавре манастира Хиландара Архимандрита Методија и протојереја-ставрофора Перице Митића, архијерејског заменика. Хиландарски игуман је са благословом епископа, у оквиру литургије одржао богонадахнуту беседу.
Преподобни Јефрем Сирин је и заштитник настојатељице манастира Светог првомученика и архиђакона Стефана, игуманије Јефремије, па је тим поводом архимандрит Методије по завршетку Свете литургије извршио резање славског колача и освећење жита.
После Свете литургије, за све присутне приређена је трпеза љубави у конаку манастира Светог Стефана. а пригодном беседом о животу Светогораца, отац Методије пренео је благослов Свете Горе.
Беседа игумана Светог манастира Хиландара, Високопреподобног архимандрита Методија, изговорена на Светој литургији у манастиру Светог Стефана:
Данас нам богоносни Јефрем, та незалазна звезда Цркве Христове, и велико светило свих монахујућих, предлаже духовну трпезу. Ходите насладимо се мислено од ње сви, истовремено вапијући Христу и Спаситељу: Господе, који си утврдио и прославио свога угодника, његовим светим молитвама подај нам велику милост, као благ и човекољубив.(1)
Преосвећени владико, драги оци и у Христу саслужитељи, преподобне мати игуманије, и у Христу сестре монахиње преподобне, драга браћо и сестре!
Заиста је у праву Црква Христова која оваквим и сличним речима прославља Божије угоднике, називајући их незалазним звездама, јер као што је небо украшено звездама тако је и Црква Христова украшена Божијим угодницима. Али она их речима химнографа назива и незалазним зато што материјалне звезде некада видимо, а некада се сакрију од нас. Међутим, угодници Христови, светитељи, какав је био и преподобни Јефрем кога данас прослављамо, увек осветљавају Цркву Христову и због тога их она назива незалазним звездама. Синоћ је служено велико свеноћно бденије, и данас ево са благословом и са началствовањем Његовог преосвештенства служили смо и Свету литургију и сада ћемо се причестити Светим Христовим тајнама. Богослужење је најбоља икона Царства Христовог. Због тога ми на богослужењу имамо утисак као да већ осећамо предукус овог Небеског царства. Да би ова данашња икона била овако одуховљена био је потребан велики труд мати игуманије и њених у Христу сестара, како духовни, за нас невидљиви, тако и видљиви труд. Ако дозволите, ја бих им се у име свих нас на томе захвалио.
Пре не много дана славили смо спомен преподобне мати наше Синклитикије (2) која је била једна од највећих монахиња у историји Цркве, а позната је и по томе што је била и наставница других монахиња и њихова духовна учитељица. Њен животописац упоређује је са Светом првомученицом Теклом (3). Међутим, он каже да је њен подвиг био и већи због тога што се Света првомученица Текла борила са видљивим зверовима док се преподобна Синклитикија борила са невидљивим, онима који ратују не на видљив него на невидљив начин, изнутра, и нападају нас дан и ноћ без престанка кроз разне помисли, кроз грехове и страсти. И зато треба да се сетимо какав је велики труд девственица и невеста Христових, данас када смо угошћени у њиховој светој обитељи, и да им пожелимо да их данас слављени преподобни Јефрем, преподобна мати Синклитикија и све преподобне монахиње, утврде својим молитвама у њиховом подвигу. А та молитва за наставак њиховог подвига биће највећа благодарност коју можемо да им искажемо за њихово гостољубље.
И на крају, ако дозволите преосвећени владико, у име свих нас да пожелимо све најбоље и мати игуманији која данас прославља свој празник и спомен свог небеског заштитника. Да јој пожелимо да има ону устремљеност ка небеском женику Христу какву је имала преподобна Ефросинија (4), која је желећи да се посвети монашком лику истовремено имала и страх од тога да је отац не пронађе ако оде у неки женски манастир и да је не изведе одатле. Па се обукавши у мушко одело, у виду побожног младића, сакрила у једном мушком манастиру и тако извршила свој подвиг. Такође да јој пожелимо да буде спремна и да страда за свог небесног женика, како кажу у црквеним песмама даже до крове (5), значи и све до крвипопут светих преподобномученица, као рецимо, преподобномученица Февронија (6).
Али Господ нам је дао две заповести у свом Јеванђељу: љубав према Богу и љубав према ближњима (7). Зато поред ове љубави према Христу, небеском женику, да јој пожелимо, исто тако, да има и љубав према ближњима, на првом месту према њеним сестрама које се са њом подвизавају. Да јој у томе помогне својим молитвама преподобна Евпраксија (8) која је била царског рода, а није се устручавала да обавља у манастиру најпростије и најтеже послове. Желимо јој да буде слична и преподобномученици Филотеји Атинској (9), која се толико жртвовала да је на крају дала и свој живот за ближње који су у то време страдали од турског ропства. Исто тако да има и снисходљивост према својим сестрама као што је имала ова преподобна, која их је разумевала када нису имале веру и трпела их и снисходила њиховим слабостима. И на крају, као круну свега, да јој пожелимо да јој преподобна Синклитикија својим молитвама дарује и благодат учитељства, тако да буде и духовна наставница своме богоизабраном стаду.
Нека би свима био срећан данашњи празник и да нам помогне преподобни Јефрем у свим врлинама, а посебно у онима којима је он нарочито био украшен, у кротости и смирењу. Амин.
(1) Стихира ове садржине не постоји у служби преподобном Јефрему већ је беседник за ову прилику саставља у духу црквене химнографије.
(2) Преподобна мати Синклитикија се прославља 5. јануара по старом календару а 18. јануара по новом.
(3) Света првомученица Текла се прославља 24 септембра / 7 октобра.
(4) Преподобна Ефросинија се прославља 25. септембра / 8. октобра.
(5) Израз је преузет из тропара свештеномученицима.
(6) Преподобномученица Февронија се прославља се 25. јуна / 8. јула.
(7) Матеј 22, 37-40
(8) Преподобна Евпраксија се прославља 25. јула / 7. августа.
(9) Преподобномученица Филотеја Атинска се прославља 19. фебруара / 3. марта.