Укратко о Светој Гори
„Ни једно место на земљи се са овим не може упоредити“
Свети Сава у „Хиландарском типику“
Света Гора је један до најважнијих центара православља на свету. По предању, Пресвета Богородица је путујући бродом на Кипар због невремена пристала на Атос. Многобожачко становништво је прихватило њену проповед и чуда која је чинила. Тада су Атонци добили своје прво крштење. Одлазећи, она им рече: „Нека ово место буде мој удео, предат ми од Сина и Бога мог. Благодат Божија нека буде на месту овоме и на онима који овде живе с вером и побожношћу, чувајући Његову заповест.“ Од тада па до данас, Пресвета Богородица је Заступница и Игуманија целе Свете Горе, а Света Гора се назива још и „Врт Пресвете Богородице“.
Света Гора је самоуправна заједница православних монаха која се простире на целој површини најисточнијег од три полуострва у области Халкидики на северу Грчке. Полуострво је добило име по планини Атос, која се на самом југоисточном крају Свете Горе из мора уздиже на до висине од 2.033м. Светогорска монашка заједница је стара преко хиљаду година. Први пут се спомиње 885. године у повељи цара Василија I који је тада ставља под своју заштиту. Најстарији манастир на Светој Гори је Велика лавра коју је 963. године основао Свети Атанасије Атонски.
Данас на Светој Гори постоји 20 суверених манастира и нема других насеља осим монашких. Манастири чине Свештену општину чије је административно седиште у варошици Кареји. Ту се састаје сабор двадесеторице представника манастира (антипросопа) и доноси одлуке гласањем. Извршни орган Свештене општине је Света епистасија на челу са протоепистатом (прот). Пет првих манастира, међу којима је и Хиландар, дају прота који се мења редом сваке године. Представник државне власти је гувернер кога именује Министарство спољних послова Грчке. Света Гора је под канонском јурисдикцијом Цариградске патријаршије чија улога је ограничена на духовни надзор. Налази се на листи Светске баштине организације Унеско.
Новости са Свете Горе:
Нова Свештена епистасија Свете Горе
У Кареји је јутрос након доксологије у Протатској цркви у Кареји, извршен чин примопредаје Свештене епистасије. Нови прот Свете Горе је старац Симеон из Светог манастира Дионисијата.
опширнијеОсвећење новог глисера „Тројеручица“ на Светој Гори
Глисер посвећен хиландарској игуманији, Пресветој Богородици Тројеручици, има 8 места и до Атоса плови из луке у Уранополису.
опширнијеСвети манастир Григоријат: У грчком парламенту Христос се поново разапиње
Објава манастира Григоријата поводом усвајања закона о истополним браковима у Грчкој.
опширнијеИгуман Св. Пантелејмона напунио 100 година
Света Гора – Игуман руског манастира Светог Пантелејмона на Светој Гори, схимонах архимандрит Јеремија, напунио је данас 100 година.
опширнијеПреподобни Порфирије Светогорац
Према одлуци Патријарха цариградског господина Вартоломеја и Архијереја Васељенске Патријаршије од 27. новембра 2013. године, старац Порфирије (Баирактарис) Кавсокаливит прибројан је сабору и убележен у диптих светих Васељенске Патријаршије. Установљен је дан сећања на преподобног Порфирија – 15./2. децембар. Преподобни старац Порфирије је рођен 1906. године у селу Свети Јован на острву Евија. Његово световно име било је Евангелос Баирактарис и веома рано је показао склоност ка монаштву. Тако, када је имао само 13 година, по завршеном другом разреду средње школе, одлази у скит Свете Тројице, познат као Кавсокаливија на Светој Гори, где је провео наредних шест година као искушеник, уз два старца монаха, узимајући име Никита. Ипак, због тешке болести био је приморан да се врати у Евију, где се настањује у манастиру Светог Харалампија у Авлонари. Када је напунио 20 година, имао је прилику да се сретне са Архиепископом синајским Порфиријем, који га, препознајући у њему духовне дарове, рукополаже у чин презвитера и даје му име по којем ће постати препознатљив. Следеће године манастир Светог Харалампија постаје женски манастир, а отац Порфирије се настањује у манастиру Светог Николе, такође на Евији. Године 1940. отац Порфирије одлази у Атину, тамо бива именован за старешину цркве Светог Герасима при атинској Поликлиници на Омонији, где остаје све до 1973. године када се повлачи прво у Калитеу, да би после неколико година отишао у Милеси где је основао манастир Преображења Господњег. Због његовог светог живота, велики број верника је посећивао старца Порфирија. Дана 2. новембра 1991. повлачи се у своју стару келију на Светој Гори, где се упокојио у Господу 2. децембра исте године. Његово Преосвештенство Епископ бачки господин Иринеј је... опширнијеСа Патријархом на Атосу
Света Гора – Филм о посети Патријарха руског Светој Гори у јуну 2013. године. Аутор: Митрополит Иларион (Алфејев).
опширније