Хиландар – На празник Рођења Светог Јована Претече, братство манастира Хиландара имало је велику част да са братском љубављу угости игумана руског Новојерусалимског манастира, Теофилакта. Претходно је у децембру прошле године, хиландарски игуман архимандрит Методије посетио Новојерусалимски манастир на реци Истри, који гаји вековне везе са Светом Гором, а посебно са Хиландаром. Тада је на дар однешена копија иконе Пресвете Богородице Тројеручице која заузима посебно место у историји овог руског манастира. Прошле године је прослављено 350 година од доласка прве копије иконе Тројеручице у Подмосковље.
Иако први писани спомен о Тројеручици у Русији датира из средине 16. века, повест о копији иконе Богородице Тројеручице почиње од тренутка њеног пристизања у Москву 28. јуна 1661. године. У томе је несумњиво имао, као и у другим сличним случајевима, одлучујућу улогу патријарх Никон. Посредно то потврђује и један спис у којем је забележено како је икона свечано предата 16. октобра исте године Новојерусалимском манастиру на реци Истри крај Москве, задужбини патријарха Никона. Том приликом, пред манастиром, св. Богородицу Тројеручицу је свечано дочекао лично патријарх са високим свештенством и мноштвом верника. Потом је икона постављена на врло истакнуто место међу престоним иконама великом храму Васкресења Новојерусалимског манастира. У време након тога, култ поштовања Богородице Тројеручице се раширио руским земљама.
На жалост у октобарској револуцији, као и већина светиња Новојерусалимског манастира, икона је вероватно уништена. Копија иконе Тројеручице из 19. века која је чувана у храму Рођења Христовог Новојерусалимског манастира данас се налази у Историјско-архитектонском и уметничком музеју „Нови Јерусалим“.
Новојерусалимски манастир је цркви враћен 1995. године и недуго затим је почела његова обнова чији је завршетак планиран до 2016. године.
Током боравка у Хиландару игуман Теофилакт је заједно са хиландарским игуманом, јеромонасима и јерођаконима служио празнично богослужење у саборној манастирској цркви и учествовао у празничној трпези у трпезарији Светог краља Милутина.
Током посете, игуман Теофилакт се упознао са наслеђем Хиландара и посебно, обновом од великог пожара 2004. Будући да и сам руководи обновом великог манастира могао је на лицу места да упореди начин организације и квалитет извођења радова. Оба манастира имају своје фондације које су непосредно задужене за вођење обнове, што се показало као нова, али и веома корисна пракса у оба случаја.
Посетом драгог и веома уваженог госта из Русије и сестринске православне цркве, веза између два манастира успостављена пре више векова, утврђена је и продубљена узајамном љубављу и евхаристијским заједништвом непосредно пројављеним током међусобних посета.