НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ:
Субота, 11.08. (22.00 ч)
У области захваћеној пожаром управо је почела да пада киша јачег интезитета. То би могло у великој мери да ослаби снагу пожара и помогне бранитељима Хиландара.
Данас је од 15.00 до 20.00 часова вођена велика борба са ватреном стихијом која је стигла до самог противпожарног пута који представља главну одбрану. Око 17.00 часова у једном делу ватра је прешла пут и запалила растиње са друге стране. Срећом, канадери су успели да угасе тај део и зауставе даље ширење. Управо је то место на коме је претходно служен молебан.
На састанку који је одржан вечерас на Јовањици, чланови Свете Епистасије Свете Горе, заједно са управницима шумских газдинстава свих манастира разамтрали су даље кораке у борби против ватрене стихије. Између осталог, предложено је и да се проширује појас око самог Хиландара. Представници Хиландара се нису сагласили са тим, наглашавајући да је за њих одбрана манастира на противпожарном путу код Прото Неро и да сматрају да све капацитете треба усмерити ка том подручју.
Субота, 11.08. (20.00 ч)
Света Епистасија (управа) Свете Горе затражила је јуче од Владе Грчке да, имајући у виду озбиљност и непредвидљивост пожара, без одлагања затражи хитну испомоћ од суседних земаља у виду ваздушних средстава за гашење пожара. Посебно да се позив упути Републици Србији за коју манастир представља колевку националног идентитета.
На састанку са министром за Македонију и Тракију, Теодоросом Караоглуом, који је одржан синоћ на Светој Гори, представници Свете Горе су изнели заједнички став да ће по сваку цену бранити линију одбране од пожара. Састанку су присуствовали и сви ватрогасни командири. Након састанка, министар се заједно са хиландарским игуманом Методијем упутио у Хиландар где је и провео ноћ.
Треба напоменути да су сви светогорски манастири одмах по избијању пожара послали сва своја расположива ватрогасна возила и остала средства.
Бугарски монаси из светогорског манастира Зограф, који је такође потенцијално угрожен пожаром, одржали су прошле ноћи литију од свог манастира до хиландарског пристаништа Јовањица. На крају је служена Света литургија. Око пристаништа су смештени избегли монаси из келија које су у подручју пожара. Бугарски ватрогасци и ренџери који су из Бугарске пристигли на Свету Гору распоређени су на јужном делу фронта пожара, одакле и прети највећа опасност манастиру Зограф.
Субота, 11.08. (17.00 ч)
Дуж линије одбране од пожара, целокупно братство манастира Хиландара одржало је литију, носећи део Часног Крста и икону Богородице „Утешитељке туге“ и копију иконе Богородице Тројеручице. О повести иконе „Утешитељке туге“ која је остала сачувана у катастрофалном пожару 1722. можете прочитати овде (линк)
Литија је застајала како би српски и грчки ватрогасци и радници, као и грчки војници који проширују противпожарни пут, целивали светиње. У самом средишту одбрамбене линије у подручју Прото Неро одржан је молебан. Благослов Пресвете Богородице је дао додатни подстрек људима који готово без прекида пожртвовано раде на одбрани Хиландара.
Субота, 11.08. (09.00 ч) – Грчка војска је јуче ушла на Свету Гору. Данас је допремљено додатних 50 војних камиона. Министар за Македонију и Тракију Теодорос Караоглу је синоћ на састанку са игуманом Хиландара архимандритом Методијем пренео став премијера Самараса да је гашење пожара на Светој Гори сада приоритет у Грчкој због великог обима ватрене стихије и могуће угрожености манастира. На повратку са састанка, игуман Методије је био одсечен од манастира више од сат времена.
У току јучерашњег дана ватрогасци су добили на времену јер се фронт пожара ширио више ка југу, у правцу хиландарског пристаништа Јовањица које тренутно није угрожено.
Линију одбране манастира представља противпожарни пут у области Прото Неро који се налази на 1,5 км ваздушном линијом од Хиландара. У хиландарском сектору пута (део најближи манастиру) ватра је на 500 м од линије одбране. Треба имати у виду да је због конфигурације терена, реална раздаљина нешто већа од ваздушне удаљености и да ватра напредује различитом брзином у зависности од рељефа и растиња.
Процена ватрогасаца је да, уколико буду могли да раде на проширењу пута цео данашњи дан, ширина препреке ће бити довољна да заустави напредовање ватре ка Хиландару. Само гашење пожара је још увек немогуће јер је у средишту стихије огромна буктиња. У проширивању противпожарног пута, уз српске ватрогасце учествује 20 хиландарских радника и 20 грчких дрвосеча које су послали остали светогорски манастири. Очевици говоре да пут личи на авионску писту на коју би могао да слети мањи авион. Хиландарска противпожарна бригада састављена од 10 обучених монаха и искушеника такође је непрестано на линији одбране.
Противпожарно језеро пре пожара
(Фото: Задужбина Св. м. Хиландара)
Један од кључних чинилаца у одбрани од пожара представља противпожарно језеро у области Прото Неро које је 2009. формирано у оквиру Општег плана Обнове Хиландара. Иако је већим дело окружено ватром, из њега се хеликоптером и камионима непрестано узима вода и тако знатно скраћује време потребно за допуну резервоара. Данас делују и 2 хеликоптера типа „Чинук“ грчке војске и више авиона.
Сви радници који раде на обнови Хиландара а који нису ангажовани на одбрани од пожара, данас су изашли редовно на градилиште и раде по плану на обнови Великог конака. Хиландарски монаси такође одржавају редовна богослужења и врше своја послушања.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ:
Обустављају се све поклоничке посете Хиландару. У осталим светогорским манастирима посете су још увек дозвољене. Хиландар није у могућности да прима посетиоце јер су сви смештајни капацитети попуњени. У овом тренутку у манастиру су смештени српски ватрогасци, грчки ватрогасци и радници и припадници грчке војске. Хиландар свима пружа смештај и исхрану.
Петак, 10.08. (22.00 ч) – Грчки премијер Антонис Самарас прогласио је ванредно стање на Светој Гори.Министар за Македонију и Тракију, Теодорос Караоглу дошао је на Свету Гору. Међу осталима, састао се са хиландарским игуманом, архимандритом Методијем. Састанак је још увек у току. Свештена општина Свете Горе је наредила свим дрвосечама на Светој Гори да се придруже акцији проширивања противпожарних путева око Хиландара. Ватрогасно спасилачка екипа из Србије од свог доласка непрестано ради на обарању стабала и осигурању главне линије одбране.
Петак, 10.08. (08.00 ч)- Из манастира Хиландара је јављено да се пожар приближио на 3,5 км од манастира. Од претходне вечери, услед неповољног правца ветра, ватра се померила за 1,5 км ка Хиландару. У односу на линију одбране коју представља противпожарни пут у области Прото Неро, пожар је удаљен само 700м, што представља изузетно велику опасност по одбрану Хиландара.
Сваког часа се очекује да на Свету Гору уђе 49 ватрогасаца спасилаца из Србије са 4 ватрогасна и осталим оперативним возилима. На челу екипе коју чине ватрогасци из више српских градова налази се Горан Николић, начелник ватрогасно спасилачких јединица Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.
Радници хиландарске техничке службе са свом расположивом механизацијом проширују шумске противпожарне путеве како би спречили ширење пожара. За те потребе ангажовано је додатно људство под вођством инжењера шумарства и дрвопрераде са манастирског метоха Мило Арсеница у близини Јерисоса.
Од јутрос у гашењу пожара учествују два авиона и један хеликоптер.
Хиландар, 08.08.2012.
На северозападном делу Свете Горе, у подручју Моноксилити, јуче око 15 часова, избио је велики шумски пожар. Последње информације (10.00 ч.) говоре да се фронт ватре ширине око 10 км налази на 7 км од Хиландара. Током целог јучерашњег дана пожар се кретао ка манастиру. У вечерњим часовима напредовање ватрене стихије се нешто успорило. Тренутно, његово кретање у правцу Хиландара је заустављено, делом захваљујући противпожарним путевима.
Ватра је почела да се креће ка граници Свете Горе ка месту Уранополис где је један број кућа евакуисан. Очевици јављају да у Уранополису има доста пепела. Од вастрогасне службе добијена је информација да је пожар делимично под контролом и да је преусмерен на север, у правцу места Неа Рода. На путу ватрене стихије налази се хиландарски метох Кумица. Пожар још увек није локализован, тако да су Хиландар и околно подручје уз границу са Светом Гором и даље у опасности.
У гашењу учествују четири авиона и један хеликоптер. Са земље делују све ватрогасне бригаде смештене на Светој Гори. У сваком манастиру постоји током лета дежурна ватрогасна јединица. Оне се тренутно све налазе на хиландарском поседу. Манастир им пружа сву могућу подршку. Хиландарска техничка служба својом механизацијом проширује путеве како би олакшала кретање ватрогасних возила. Братство Хиландара је организовало смештај и исхрану ватрогасаца.
Хиландарска ватрогасна бригада састављена од монаха који су прошли детаљну ватрогасну обуку, опремљени неопходном опремом, активно учествује и координира активности на заштити манастира од пожара. Игуман Хиландара архимандрит Методије обишао је са припадницима манастирске противпожарне бригаде подручје пожара на хиландарском поседу како би сагледали штету и реалну опасност по сам манастир. Монаси манастира Хиландара заједно са ватрогасцима дежурају широм целог подручја захваћеног ватром.
Противпожарној заштити се на Светој Гори поклања изузетна пажња. Токо лета ватрогасне екипе дежурају на целој њеној територији. Међутим, проблем често представља неприступачан терен.
У Хиландару, посебно након великог пожара 2004., учињено је доста на противпожарној заштити. 2009. године оформљено је противпожарно вештачко језеро у области Прото Неро. Пројекат је извела техничка служба Хиландара уз подршку грчке државе. Управо је из овог језера хеликоптер захватао воду током акције гашења пожара.
Уз комплетан систем спречавања, дојаве и гашења пожара који се у оквиру обнове Хиландара уводи у манастирски комплекс, 2011. је изграђен противпожарни резервоар запремине 440 m³. До краја 2013. године планирани су радови на завршетку инсталација и изради развода хидрантске мреже у манастиру и око њега. Пројекат је помогла грчка држава преко Центра за заштиту светогорског наслеђа (КеДАК).
Нове информације о пожару у близини Хиландара објављиваћемо како буду пристизале са лица места.
(Фото: Задужбина Светог манастира Хиландара)