Хиландар – Његова Светост Патријарх московски и све Русије Кирил посетио је у четвртак, 6. јуна Свети манастир Хиландар.
Руски патријарх се налазиo у посети Грчкој и Светој Гори од 1. до 7. јуна. У његовој пратњи су између осталих били Митрополит волоколамски Иларион, управник Oдељења за међуцрквене односе Московске Патријаршије, Епископ солнечногорски Сергије, директор Aдминистративног одељења Московске Патријаршије и схи-архимандрит Илија (Ноздрин). (ВИДЕО)
Патријарх Кирил је у Хиландар дошао из манастира Зограф. Иако је протоколом било предвиђено да се делегација задржи четрдесет пет минута, боравак је продужен за један сат.
Свјатјешјег Патријарха је на улазу у манастир сачекао хиландарски игуман архимандрит Методије са својим братством. Делегација се након тога упутила у саборну цркву посвећену Ваведењу Пресвете Богородице где је одржан молебан пред иконом Богородице Тројеручице, заштитнице Хиландара.
Након молебана игуман Методије се обратио Његовој Светости, још једном му пожелевши добродошлицу. Он је истакао да су још од времена цара Ивана Васиљевича у 16. веку богати дарови стизали у Хиландар и да је тада успостављена институционализована подршка која је омогућила да манастир преживи у тешким условима турске владавине. Као сведочанства на то време у манастирској ризни чувају се повеље руских царева.
У истом духу, након великог и разорног пожара у Хиландару 2004. године, значајна помоћ за Обнову је пристигла из Русије. Игуман Методије се посебно захвалио на овој несебичној помоћи која је још једном пројавила снажне везе између два братска народа. У пружању подршке посебно су се истакли чланови Руског атонског друштва од којих су неки били и у делегацији која је пратила Патријарха.
Хиландарски монаси су заузврат доносили манастирске светиње у Москву. Тако је 1661. година на молбу Патријарха Тихона у Новојерусалимски манастир крај Москве донешена копија иконе Богородице Тројеручице. Она је у време комунистичког прогона цркве нестала. На њено место, 2011. године, хиландарски игуман Методије донео је нову икону Тројеручице на место старе, тако је да хиландарска светиња враћена 350. година након првог доласка.
Током историје у хиландарском братству је било много руских монаха. Често се дешавало да они по повратку у Русију оснивају манастире и преносе светогорску духовност на руску земљу и верни народ. Такође, у данашње време, велики број поклоника из Русије походи Хиландар. Током године руски архијереји и свештеници служи у саборном манастирском храму, литургијски утврђујући духовну везу два православна народа.
На крају свог обраћања, игуман Методије је замолио Његову Светост да се моли за српски народ, посебно на Косову и Метохији.
У свом одговору Патријарх Кирил је указао на значајну међусобну везу српског и руског народа подсећајући на пример Светог Саве Српског који је свој монашки подвиг започео у руском манастиру Светог Пантелејмона, данас Старом Русику, на Светој Гори.
Он је додао да су у најтежим временима Србија и Русија увек биле заједно. Данас када је српски народ на Косову и Метохији изложен насиљу и неправди, веома је важно да се и хиландарско братство моли за његов опстанак.
Његова Светост се захвалио игуману Методију на доношењу иконе Богородице Тројеручице у Новојерусалимски манастир.
На крају беседе Патријарх је хиландарском игуману даровао напрсни крст а манастирској обитељи икону Пресвете Богородице.
За узврат, игуман Методије је Његовој Светости поклонио панагију од слонове кости са изображеним ликом Пресвете Богородице Тројеручице. Интересантно је да је панагија била намењена као поклон Патријарху током посете хиландарске делегације Русији 2011, када због болести Његова Светост није био у могућности да се сусретне са Светогорцима. Игуман Методије је закључио да је благослов Пресвете Богородице ипак био да се поколон уручи баш у њеном присуству, пред њеном светињом, иконом Тројеручицом.
Након тога гости су обишли манастирскоу ризницу, умили се и попили воду на бунару Светог Саве и упознали се са још једном великом манастирском светињом, чудотворном лозом Светог Симеона Мироточивог, о чијој повести је говорио игуман Методије.
Након кратке али веома садржајне и емотивне посете Светом манастиру Хиландару, манастирско братство се опростило од свог драгог госта који је посету Светој Гори наставио у Светом манастиру Ватопеду.
Коришћен материјал Руске православне цркве – www.mospat.ru