Света царска српска лавра Хиландар је торжествено прославила своју храмовну славу, празник Ваведења Пресвете Богородице. Гост манастирског братства је био Његово Преосвештенство Епископ диоклијски Г. Методије. Поред њега, прослави је присуствовао заменик цивилног гувернера Свете Горе, г. Аристос Касмироглу, који је дуги низ година обављао дужност гувернера. Као и сваке године, по древном обичају, почасно игуманско место је на један дан преузео игуман Светог манастира Ватопеда, Високопреподобни архимандрит Јефрем. Такође, пристигли су монаси из других светогорских обитељи, свештенослужитељи из Српске православне цркве, Русије, Грузије, као и поклоници из Србије и других земаља.
На празничној служби којом је началствовао Владика Методије, за десном певницом је био старац Дамаскин из Новог Скита са братијом, док су за левом певницом појали монаси из хиландарске келије Светог Николе „Буразери“.
Након Свете Литургије, за славском трпезом, игуман Методије је у беседи нагласио да је ова година посебна јер је Свети Сава, као хиландарски и светогорски монах, пре 800 година рукоположен у Никеји у чин архијереја и том приликом добио томос о аутокефалији Српске цркве.
Игуман Јефрем је изразио радост јер је Свети Сава, утемељитељ аутокефалне Српске цркве, једно време живео са својим оцем у њиховом манастиру. Он је додао, да се велики значај Свете Горе и Хиландара види по томе, што је Свети Сава устројио да потоњи архиепископи буду бирани из редова хиландарских монаха.
Истог дана увече, служен је парастос ктиторима манастира. Игуман Методије је у беседи за вечером, објаснио да на Светој Гори постоји типик да се, други дан после храмовне славе, служи прво парастос свим ктиторима који су помагали изградњу и обнову тог манастира:
„Зато смо служили парастос и помињали све ктиторе. Посебно у молитвама се помиње благочестиви византијски цар Алексеј Трећи Комнен, који је примао Светог Саву и дао своју повељу да манастир Хиландар остане у вечности за оне који дођу из српског народа да се подвизавају у Светој Гори“, казао је игуман Методије.
Подсетио је да међу ктиторима светогорских манастира, као и Хиландара, има и оних који су свети:
„Тако су и наши први ктитори Сава и Симеон Свети, зато се њима и служи служба. То је богослужење које постоји само у Хиландару, заједничка служба Св. Сави и Симеону која се пева заједно са службом Ваведења.“
Обичај је и да се послије завршетка Свете службе певају тропари слава присутних манастира, а и на празничној Литургији се певају сви ти тропари, што је јединствен обичај који постоји само на Светој Гори:
„Зато се и каже да су на Светој Гори сви манастири као један по духу заједнички, једно братство“, казао је игуман хиландарски и додао да су оци певали и тропар Светом Кирилу и Методију у част Преосвећеног владике Методија – његовог имена, што је такође обичај да се по имендану пева и тропар архијереју који началствује на Литургији.
Звучни запис беседе игумана Методија:
Другог дана празника Ваведења Пресвете Богородице служена је Света Литургија, након које се за трпезом љубави обратио Преосвећени владика Методије, који је казао да је имао велику радост и част да учествује у сабрању, гледајући драга и благодатна лица светогорских монаха, обилно се напајајући у празничним данима нествореним божанским благодатним енергијама.
„Пуна срца, ублажене душе вратићу се својој браћи у отаџбини и благовестићу како ми је овде било дивно. Сведочићу им вашу љубав надајући се скором виђењу, или доласку вас отаца Светогораца у наш Цетињски манастир, да нас благословите и донесете благослов Свете Горе и преподобних атонских отаца, или мом поновном доласку на Свету Гору. Благодарећи Господу и Пресветој Мајци Божијој на Њеном дару и гостопримству и вашој љубави, желим вам још много благодати, што је циљ нашег хришћанског живота. Да се радујете у Господу на многаја и многаја и благаја љета и да се сећате нас који ћемо отићи са Свете Горе у вашим светим молитвама“, казао је у свом слову Његово преосвештенство Епископ диоклијски г. Методије.
Звучни запис беседе Владике Методија:
Фото: монах Милутин Хиландарац